OCT 29

Sprzęt restauracyjny
Opublikowany przez: Joana | Tagi: przemysł chemiczny, procesy chemiczne, gastronomia | Data: 2017-07-26

Decyzja o założeniu restauracji jest pierwszym z miliona kroków, jakie musimy podjąć na tej właśnie drodze.

Jest to element, który znacząco zachęca nas do zaangażowania się w ten zakres oraz daje siły do dalszego działania, pod warunkiem oczywiście że posiadamy odpowiednie dla tego celu środki finansowe. Są one w pełni wymagane, z uwagi na kosztowność tego przedsięwzięcia. Decydując się na nie, skupiamy się przede wszystkim na zakupie sprzętu restauracyjnego, który pozwala nadać funkcjonalności naszemu przedsięwzięciu. Niezależnie od tego jaki profil ma ono posiadać, a więc jaka kuchnia ma dominować w jego zakresie, koniecznością w każdej restauracji będą patelnie i garnki. Zdecydowanie różnią się one jednak od tych, którymi dysponujemy w ramach domowych przedsięwzięć kulinarnych, gdyż ich eksploatacja wymaga odpowiedniej jakości.

W przypadku patelni i woków, mówi się przede wszystkim o wysokiej jakości teflonu, jakiej wymagamy w kontekście takich właśnie przedsięwzięć. Teflon jest materiałem chroniącym nasze poczynania kulinarne przed przypaleniem, przegrzaniem, uszkodzeniem, ale też wpływa na możliwości kulinarne, a zwłaszcza na oszczędność takich elementów jak na przykład olej, który nie należy do najtańszych surowców, a którego oszczędność jest niezwykle istotnym elementem. Patelnie pokryte teflonem, posiadające dodatkowo odpowiednio przystosowane powłoki antyadhezyjne to element niezwykle istotny dla jakości produktu. Oczywiście tego rodzaju sprzęt posiada swoją cenę, znacznie wyższą niż w przypadku tradycyjnych produktów, jednak zamówienia do restauracji realizowane są na większą skalę, przez co uwzględniane są liczne rabaty.

Możliwe jest także, teflonowanie powierzchni przez specjalne firmy, które w przypadku restauracji i płyt smażalniczych zdecydowanie bardziej się sprawdza niż pojedyncze naczynia, mniejszej wielkości. Teflonowanie nie jest drogim zabiegiem w skali tak dużego przedsięwzięcia, a bardzo często jest najlepszym z możliwych rozwiązań w restauracyjnej kuchni.

Zobacz to na zdjęciach:

przemysł chemiczny

procesy chemiczne

gastronomia

Twój komentarz